wtorek, 11 marca 2014

Udka kurczaka duszone z pomarańczami



Przez jakiś czas zapomniałam o istnieniu udek z kurczaka. Nie wiem jak to się stało, ale od jakiegoś czasu głównie zaopatrywałam się w filet z piersi. Na szczęście ocknęłam się odpowiednim momencie i przypomniałam sobie o innych możliwościach kulinarnych jakie daje kurczak. Postanowiłam ugotować coś sytego, ale też nie ciężkiego i ciekawego w smaku. Udka duszone z pomarańczami i warzywami okazały się strzałem w dziesiątkę. Idealne do smażonego ryżu, ale nie tylko. Z pieczonymi ziemniakami smakowałyby równie niesamowicie.

Składniki do przygotowania duszonego mięsa (na dwa obiady, dla dwóch osób):
- 6 udek z kurczaka
- 1 cały seler naciowy
- 3 marchewki
- 4 ząbki czosnku
- 1 średnia czerwona cebula
- 2 pomarańcze
- 1 łyżka octu balsamicznego
- sól
- 1 łyżeczka słodkiej papryki wędzonej
- 1/2 łyżeczki ziaren pieprzu syczuańskiego
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki, lub pół świeżej chili
- 1-2 łyżeczek cukru
- 2-3 łyżki oliwy
- świeży rozmaryn

Składniki do smażonego ryżu:
- 2 torebki ryżu
- 2 ząbki czosnku
- 1 czerwona cebula
- 1 łyżeczka curry
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 2-3 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka octu ryżowego
- 1-2 łyżki oliwy
- odrobina sera mozzarelli

Przygotowanie:
1. Przyprawiamy udka solą, ostrą papryką,  papryką wędzoną oraz zmiażdżonymi ziarnami pieprzu syczuańskiego i odstawiamy na 20 min.
2. Przygotowujemy warzywa. Marchew obieramy, myjemy i kroimy w niezbyt grube talarki, podobnie kroimy seler naciowy. Cebulę kroimy w piórka. Ząbki czosnku obieramy i miażdżymy dłonią, aby uwolniły aromat. Obieramy pomarańcze.
3. Obieramy i kroimy również cebulę oraz czosnek do smażonego ryżu.
4. Na rozgrzaną patelnię wlewamy 2-3 łyżki oliwy i wkładamy udka. Obsmażamy z każdej strony po ok. 3-4 min. Po tym czasie dodajemy cebulę czosnek oraz świeży rozmaryn.

5. Po kilku minutach, wyciskamy do mięsa sok z jednej pomarańczy, skrapiamy jeszcze mięso 1 łyżeczką octu balsamicznego, dolewamy trochę wody (ok. 200 ml), przykrywamy i dusimy w taki sposób ok. 25 min.
6. W czasie kiedy mięso będzie się dusiło, możemy przygotować ryż. Rozgrzewamy drugą patelnię, wlewamy oliwę i dorzucamy posiekaną czerwoną cebulę i czosnek. Kiedy już się zeszklą, wsypujemy ryż i smażymy, często mieszając przez ok. 5-6 minut. Doprawiamy curry i nadajemy koloru kurkumą. Po tym czasie systematycznie, dolewamy po trochu bulionu drobiowego lub warzywnego (jeżeli nie posiadamy możemy zastąpić go wodą). Skrapiamy ryż sosem sojowym, octem ryżowym. Kiedy ryż naciągnie, odstawiamy do wystygnięcia i przed podaniem jeszcze chwilę przysmażamy.
7.  Wracamy do mięsa. Badamy pozostałą ilość sosu i ewentualnie podlewamy mięso jeszcze wodą. Zasypujemy mięso pokrojonym selerem naciowym oraz marchewką. Posypujemy całość 1-2 łyżeczkami cukru, aby złagodzić kwaskowatość soku z pomarańczy oraz octu balsamicznego. Dusimy z warzywami do ich miękkości. 10 min. przed zdjęciem mięsa z ognia dodajemy pomarańcz pokrojoną w niezbyt małe kawałki.

Podczas podawania formowałam babki z ryżu za pomocą malej filiżanki. Podobnie jak w przepisie z kaszą gryczaną, tutaj również uzupełniłam filiżankę do połowy ryżem, wsypałam odrobinę sera i dopełniłam dalej ryżem. Ser przyjemnie się stopi i doda nowego akcentu daniu. Na koniec warto posypać potrawę jeszcze świeżym rozmarynem.

Danie świetnie smakuje po kilku godzinach, albo nawet następnego dnia. Sos świetnie przejdzie wszystkimi składnikami. Smaki pomarańczy, warzyw, octu balsamicznego oraz rozmarynu stworzą nam z prostych składników naprawdę efektowne danie.





Brak komentarzy :

Prześlij komentarz